Вчені дали рекомендації по правильному прийому аспірину

Чарльз Хеннекенс – вчений, який першим у світі описав дію ацетилсаліцилової кислоти на людей, схильних до захворювань серця. Він разом з групою медиків уточнив рекомендації по використанню цього препарату.

Необхідність роз’яснення інструкцій з прийому аспірину пов’язують зі зростанням останнім часом кількістю суперечливих висновків з приводу прийняття даних таблеток для профілактики хвороб серцево-судинної системи. У дослідженнях різниться вік людей, яким необхідно приймати цей препарат: в одних текстах позначені часові межі в 40-70 років, в інших надані рекомендації щодо використання аспірину більш старшим людям. Також тільки за останній рік в США були опубліковані три великомасштабні роботи щодо застосування ацетилсаліцилової кислоти для профілактики інфарктів та інсультів. У двох дослідженнях позитивний ефект таблеток виявлено не було, але в одному з них він був відчутний, тому лікарі не розуміють, варто рекомендувати аспірин пацієнтам чи ні.
Чарльз Хеннекенс разом з командою, що складається з докторів медичних наук і професорів, наполягає на такого роду профілактики, але уточнює, що для досягнення максимальної користі медичний персонал повинен розбирати кожен випадок індивідуально.
При серцевому нападі і після нього хворі повинні отримувати щодня 325 мг препарату для зниження ризику раптової смерті, а якщо немає протипоказань, то після інфаркту або інсульту аспірин потрібно приймати тривалий період часу. Однак при такому виді профілактики потрібно контролювати показники крові, в першу чергу, її згортання, щоб виключити кровотечі. За словами вчених, важливіше для первинної профілактики вести здоровий спосіб життя: фізичні навантаження, відмова від тютюну і алкоголю, зниження маси тіла і прийом ліків, рекомендованих лікарем − насамперед, статинів.
При однаковій величині ризиків і вигод пацієнт може сам вибрати кращий метод профілактики: чи є для нього запобігання першого серцевого нападу більш важливим, ніж ризик кровотечі в ШКТ. Величезну роль в цьому грають і міркування лікаря, які можуть вплинути на хворого і схилити його до того або іншого рішення. Наприклад, пацієнтам з такими факторами ризику серцево-судинних захворювань, як зайва вага і ожиріння, високий холестерин в крові, гіпертонія та інсулінорезистентність, краще рекомендувати прийом ацетилсаліцилової кислоти.
Підводячи підсумок, Хеннекенс зазначив, що загальних рекомендацій щодо прийому аспірину для первинної профілактики немає.