Російські вчені створили дешеві «таблетки» для атомних станцій

Російські вчені з Владивостока створили дешеві «таблетки» для використання на атомних станціях. Нова технологія дозволяє синтезувати ядерне паливо за короткий часовий проміжок і при більш низькій температурі.

Звичайний паливний цикл, що йде в реакторі АЕС, становить один рік. За цей час витрачається до 30 тонн урану. Продовжити процес можна двома способами – виготовити композитний склад зі спеціальними добавками для кращого вигоряння або збагатити його великим об’ємом радіоактивного урану, але при цьому кінцева вартість зросте.
Далекосхідні вчені створили таблетування паливо з великим перетином захоплення теплових нейтронів, що відповідають за запуск ланцюгової реакції. Подібний процес прискорює цикл ділення уранових атомів і забезпечує скорочення ризику стрибка реактивності при запуску. Якщо поглинач нейтронів замінити оксидом гадолінію, то час реакції збільшиться до двох років, а вартість палива скоротиться на 2-3%.
«Наша робота розширила фундаментальне розуміння механізму плазмового спікання в паливі, що дозволило створити більш якісне пальне. Ми продовжуємо вдосконалювати суміш шляхом додавання легуючих добавок», – розповіла Євгенія Папынова з Інституту хімії при ДВО РАН.